جرم رشوه و مجازات آن

جرم رشوه چیست ؟

رشوه به معنای آن چیزی است که به کسی می دهند تا کارسازی ناحق برای رشوه دهنده انجام دهد و به کسی که رشوه می دهد مرتشی می گویند.رشوه خواری مطابق قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود و مجازات آن عبارت است از این که :

« هر یک از مستخدمین قضایی یا غیر قضایی دولت که برای انجام امری که از وظایف آنان است وجه یا مالی را قبول کند اگر چه انجام‌ آن امر بر طبق حقانیت بوده باشد مرتشی ( رشوه گیرنده ) محسوب و مجازات آن طبق قانون تعیین می گردد . »

لازم به ذکر است هر گاه اخذ رشوه برای ارتکاب جنایتی باشد مجازات همان جنایت درباره مرتشی مقرر است .

هر گاه ثابت شود که رشوه دهنده برای حفظ حقوق مشروع خود ناچار از دادن رشوه شده از مجازات معاف خواهد بود و همچنین است اگر رشوه دهنده مقامات صلاحیتدار را از دادن رشوه مطلع سازد و ادعای خود را نیز ثابت کند از مجازات معاف می باشد ولی اگر نتوانست ثابت نماید به حبس تأدیبی از یک تا سه‌ سال محکوم خواهد شد .

اگر رشوه گیرنده قبل از تعقیب وجه یا مالی را که اخذ کرده‌ است مسترد دارد از مجازات رشوه خواری معاف خواهد بود .

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی جرم رشوه و مجازات آن  بپردازیم .

جرم رشوه چیست؟

 

مجازات رشوه دهنده و رشوه گیرنده

نه تنها رشوه گیرنده مجرم است ، رشوه دهنده نیز مجرم است و مجازات رشوه دهنده و رشوه گیرنده حسب مورد متفاوت می باشد که در ذیل به آن می پردازیم :

هر یک از کارکنان قضایی یا غیر قضایی دولت که برای انجام امری که از وظایف آنان است وجه یا مالی را قبول کند اگر چه انجام‌ آن امر بر طبق حقانیت بوده باشد مرتشی محسوب و مجازات آن انفصال دائمی از خدمت دولت و تأدیه غرامت است معادل دو برابر آن چه که گرفته‌ است .

در صورتی که میزان وجه یا قیمت مالی که اخذ کرده‌ است بیش از یکصد تومان باشد مجازات مرتکب محرومیت از حقوق اجتماعی و تأدیه غرامت‌ است معادل سه برابر آن چه که گرفته‌ است .

اگر میزان وجه یا قیمت مالی که اخذ کرده‌ است بیش از پانصد تومان باشد علاوه بر مجازات فوق مرتکب‌ به دو ماه الی یک سال حبس تأدیبی نیز محکوم خواهد شد .

هر یک از اشخاص مذکوره هر گاه در مقابل اخذ وجه یا مال از انجام امری که وظیفه ایشان است امتناع ورزند مرتشی محسوب و به مجازاتهای‌ فوق محکوم خواهند شد .

هر گاه حکام محاکم جنایی برای حکم دادن بر علیه یا له متهم به هر اسم و رسم که باشد وجه یا مالی بگیرند محکوم به حبس مجرد از دو تا ده سال خواهند گردید .

در صورتی که قاضی به واسطه ارتشاء حکم مجازاتی شدیدتر از حبس داده باشد همان مجازات درباره خود قاضی نیز مقرراست .

 

 

قوانین کیفری

 

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

لیزری

 

باشگاه دفاع شخصی

کلاس دفاع شخصی

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج,تعمیرات پرینتر

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد

روانشناس خوب در تبریز

کارتریج ایرانی پردیس

دفاع شخصی کاربردی

کلاس دفاع شخصی

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

 

بالا