تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
  • email:analyze.omuorweb@gmail.com

مقالات

ترک منزل از طرف مرد

ترک منزل یا خانه توسط مرد

به موجب قانون مدنی ، مرد موظف است که در عقد دائم به همسر خود نفقه بپردازد و همچنین به لحاظ عرفی و اخلاقی موظف به تامین نیازهای زناشویی وی می باشد .

به همین دلیل ، می توان گفت سوء معاشرت مرد با همسر نیز یکی از مصادیق عدم تمکین یا نشوز مرد در قبال همسر می باشد که ممکن است زن را با عسر و حرج یا سختی غیر متعارف ناشی از سوء رفتار مرد مواجه سازد .

لذا در صورتی که ترک منزل از طرف مرد به نحوی که از وی خبری هم در دست نباشد و قادر به ایفای وظایف مشترک زناشویی نباشد ، می توان ازترک خانه توسط مرد سخن گفت .


حکم قانونی ترک منزل توسط شوهر چیست ؟

الف ) امکان مطالبه نفقه توسط زن

 یکی از مهم ترین آثار قانونی و احکام مربوط به ترک منزل از طرف مرد، آن است که زن می تواند به دادگاه صلاحیت دار مراجعه کرده و از بابت عدم پرداخت نفقه خود در صورت ترک منزل شوهر ، اقدام قانونی نماید .

این اقدام قانونی به دو طریق امکان پذیر خواهد بود :

1- زن با مراجعه به شورای حل اختلاف و یا دادگاه خانواده ، قادر است که نفقه خود را مطالبه کند ؛ بی آنکه تقاضای رسیدگی کیفری به ترک منزل از جانب شوهر نماید .

  • در این حالت ، از آن جهت که ترک کردن خانه توسط زوج امکان پرداخت نفقه به زن را نیز از بین برده است ، دادگاه حکم به پرداخت نفقه از سوی مرد صادر می کند .
  •  ترک کردن خانه توسط مرد به زن این امکان را نیز خواهد داد که علیه زوج شکایت کیفری ترک انفاق اقامه کرده که در صورت اثبات این موضوع در دادسرا ، مرد به مجازات عدم پرداخت نفقه محکوم خواهد شد .
  •   لازم به ذکر است که مجازات قانونی عدم پرداخت نفقه به زن عبارت است از حبس تعزیری درجه شش یعنی      محکومیت به حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس .

ب ) ایجاد شدن حق طلاق برای زن

یکی دیگر از آثار قانونی مهمی که در ارتباط با ترک منزل مرد وجود دارد ، آن است که امکان طلاق از طرف زن پس از ترک کردن خانه از سوی شوهر به وجود می آید .

  • به این صورت که اگر مردی بدون داشتن عذر یا دلیل موجه ، زندگی خانوادگی و منزل مشترک با زوجه را ترک کرده باشد و یا به مدت شش ماه متوالی ( یا پشت سر هم ) و یا نه ماه متناوب ( با وقفه ) ترک منزل کرده باشد ، زن این امکان را خواهد داشت که به دادگاه خانواده مراجعه کرده و تقاضای طلاق کند .

سوالات متداول

 

1- آیا مرد می تواند زندگی خانوادگی خود را بدون داشتن دلیل موجه ترک کند ؟

ترک زندگی مشترک بدون دلیل موجه چه از جانب زن و چه از جانب مرد امکان پذیر نمی باشد که موضوع ترک زندگی خانوادگی از سوی مرد در این مطلب به صورت کامل مورد اشاره قرار گرفته است .

2- آیا در صورتی که مرد زندگی مشترک را ترک نماید زن می تواند علیه او شکایت کند ؟

امکان شکایت کیفری از بابت عدم پرداخت نفقه زن در این صورت امکان پذیر است .

3- در چه صورتی ترک کردن خانه توسط مرد سبب ایجاد حق طلاق برای زن می شود ؟

در صورتی که مرد طبق شروط ضمن عقد مدتی را به صورت متوالی یا متناوب زندگی خانوادگی را ترک کند .


نمونه اظهارنامه تقاضای بازگشت به منزل و تمکین از سوی همسر

 

بسمه تعالی

برگ اظهارنامه

 

 

 

تاریخ ……………

شماره  …………..

پیوست ………….

مشخصات و اقامتگاه اظهارکننده موضوع اظهارنامه مشخصات و اقامتگاه مخاطب
(مشخصات زوج)  

تقاضای بازگشت به منزل و تمکین از سوی همسر

(مشخصات زوجه)
خلاصه اظهارات

 

مخاطب محترم خانم

با سلام ،

احتراما ، همانطوریکه مستحضرید :

جنابعالی به استناد عقد نامه شماره ………تنظیمی در دفتر خانه ازدواج شماره   ………..    شهرستان  ……..     زوجه شرعی و دائمی اینجانب می باشید . مدتیست که از تاریخ  ……  الی تاریخ   …………  بدون داشتن دلیل موجه قانونی و همچنین کسب رضایت از اینجانب اقدام به ترک  منزل نموده اید . از آنجا که معتقدم اختلافات خانوادگی صرفا با پنجه قدرت تدبیر و تامل زوجین حل و فصل می گردد و قهر و کشمکش بجز افزودن بر میزان تنش و کدورت فی مابین هیچ چیز را به ارمغان نمی آورد، لذا از شما می خواهم تا ضمن بازگشت به منزل  موجبات پریشانی و تکدر خاطر شخص خود و خانواده را فراهم نیاورید . ضمناً چنانچه به فاصله گذشت یک هفته از تاریخ رویت این اظهار نامه تصمیم قطعی خود را جهت رجوع به منزل شوهر اتخاذ نمایید ، مطابق مقررات ، ناشزه محسوب از پرداخت نفقه محروم خواهید شد .

 

 

و السلام

نام و نام خانوادگی

امضاء – تاریخ

 

 

#قوانین حقوقی خانواده

 

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج

خرید کارتریج لیزری
خرید کارتریج لیزری

لیزری

 

دفاع شخصی کاربردی

کلاس دفاع شخصی

شارژ کارتریج | تعمیرات پرینتر

شارژ کارتریج,تعمیرات پرینتر

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد
بهترین قالیشویی مشهد

کارتریج ایرانی پردیس

بالا