ترندیفا ثبت آگهی فروشگاه آنلاین تبلیغات اصول معده سالم در طب سنتی - بانک اطلاعات مشاغل

اصول معده سالم در طب سنتی

۱-  از زیاده روی در خوردن غذا خودداری کنید منظور از زیاده روی دو حالت از خوردن است که نهی شده

الف) روی هم روی هم غذا خوردن ( یعنی تا غذای اول هضم اولیه روی آن صورت نگرفته غذای بعدی را وارد معده کنیم.)

ب) بیش از حجم و ظرفیت معده غذا وارد معده کنیم حداکثر حجم معده 5/1 لیتر است البته این حجم در افراد مختلف متفاوت است از این حجم باید بخشی برای آب بخشی برای غذا و بخشی برای گازهای ناشی از هضم اولیه معده قرار داد.

2-  زمانی که هنوز مقداری از اشتها باقی است دست از غذا خوردن بکشید

 

3-  بعد از غذا خوردن از انجام حرکات تند و سریع خودداری کنید سکون و آرامش بعد از خوردن غذا ضروری است زیرا سکون برای هضم اول لازم است البته چند قدم آهسته حرکت کردن بعد از غذا مانعی ندارد

 

4- نباید بدون اشتهایی واقعی شروع به غذا خوردن کرد از طرفی نباید وقتی کاملا گرسنه هستید از خوردن غذا خودداری کنید زیرا تاخیر در خوردن غذا باعث ریزش موادناباب به معده می شود.

 

5- از خوردن غذاهای مختلف با هم خوداری کنید مثلا 3 نوع خوراک را روی هم نخورید.

 

6- از مداومت برخوردن یک نوع غذا پرهیز شود یعنی مثلا هر روز گوشت خورده نشود بلکه روزهای مختلف خوراکی های متنوع به بدن برسانید تا تمامی املاح و ویتامین های بدن تامین شده و همچنین از عوارض عادت بدخوردن یک غذا در امان باشیم چرا که مثلا اگر هر روزگوشت خورده شود اسید اوریک در بدن افزایش می یابد و تولید بیماری هایی زیادی از جمله نقرس می نماید

 

7-  در تابستان شیراز غذاهایی با طبیعت سرد و تر و در زمستان از غذاهایی با طبع گرم و خشک استفاده نمایید چرا که خوردن غذای گرم ( مزاج) در فصل تابستان باعث گرمای بیشتر بدن شده و ظاهر و باطن را گرم می نماید و در زمستان خوردن غذای سرد احساس سرمای بیشتری به بدن می دهد و باعث بروز بیماری های همچون سرماخوردگی و …. می شود.

 

8-  خوردن غذاهای بی مزه در افراد لاغر اندام موجب کاهش اشتها و ضعف و دلزدگی از غذا می شود. خوردن غذاهای ترش و ترشیجات و زیاده روی کردن در آن موجب لاغری بدن و اختلال در فشارخون و ضعف اعصاب می گردد. خوردن غذاهای شیرین و چرب هم به نوبه خود باعث از بین رفتن اشتها شده و به بدن گرمای کاذب می دهد و یکی از عوارض آن تامین نشدن ویتامین های بدن بر اثر نخوردن غذاهای سالم و پرفیبر است. خوردن و زیاده رویی کردن در غذاهای شور موجب خشکی بدن شده و برای چشم مضر است پس بنابراین نباید در خوردن هیچ کدام افراط کرد

 

9-  استمرار در رژیم های سخت باعث ضعف بدن می شود و اثرات منفی بر اعضاء بدن دارد.

 

10-  بهتر است هیچ گاه از خوردن شام صرف نظر نکنید در افراد چاق می توان مقدار شام را از لحاظ کمیت کم نمود اما نباید حتی افراد چاق از خوردن شام صرف نظر کنند تا خوابی آرام و با کیفیت داشته باشیم و در هنگام صبح غذا توسط کبد هضم شده و آماده رسیدن به اندام و انرژی بخش به بدن باشد.
بهتر است از 1 ساعت قبل تا 2 ساعت بعد از غذا و همچنین ما بین غذا از خوردن آب و نوشیدنی های دیگر پرهیز شود

 

11-  آب باید خنک باشد و از خوردن آب یخ پرهیز شود

 

12-  زیاد نوشیدن آب موجب می شود غذا قبل از هضم اول از معده خارج شود و بیماری های همچون اسهال یا سندروم روده تحریک پذیر را ایجاد کند و همچنین یکی از عوارض نوشیدن آب مابین و بعد از غذا یا مقدار زیاد ایجاد بیماری نفخ و قرقر شکم است.

 

13-  دقت شود بعد از غذا جماع صورت نپذیرد چون موجب فساد هضم می شود

14-  بهتر است عادات غذایی نامناسب به صورت تدریجی ترک شود. نه به صورت یک دفعه تا مزاج به تدریج با غذای جدید خود

 

16-  خوردن آب یخ اکیدا ممنوع

نظر شما

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .