اجازه شوهر برای عمل جراحی زیبایی زن لازم است؟

به طور کلی هر انسانی حق  تسلط بر بدن خود را داراست ولی در حیطه و چهارچوب زوجیت و حسن معاشرت هر اقدامی از سوی طرفین اگر با موافقت و رضایت طرفین باشد حتما به نفع و صلاح رابطه میباشد.

عمل جراحی زیبایی زن

اجازه شوهر برای عمل جراحی زیبایی زن لازم است؟

دریک دهه اخیر و خصوصا سالهای اخیربه پیشرفت های پزشکی و فضای اجتماعی جامعه بسیاری از زنان محترم به جراحی زیبایی اعضاء مختلف بدن خود و انواع خالکوبی ها تمایل پیدا کرده اند.

به هرحال هر انسانی اصطلاحا تسلط بربدن خود دارد و می تواند هرتصمیم معقول و مشروعی در این خصوص اتخاذ کنند.
از طرفی با ازدواج و تشکیل خانواده مقداری از آزادی های فرد کم می شود و محدودیت هایی به وجود می آورد.

 مخالفت شوهر جمع بین تسلط بر بدن و تمکین و مصالح خانواده

درخصوص وضعیت فقهی و شرعی کسانی که تمایل دارند می بایستی از مراجع متخصص سئوال کند اما از مبحث رویه قضایی و حقوقی : باید بپذیریم که با قبول ازدواج تکالیفی بر ما بار می شود که اگر بخواهیم زندگی آرامش بخشی داشته باشیم دچار تبعات حقوقی نشویم ناگزیر به رعایت آن هستیم .

همانطورکه گفته شد بحث جایی است که از لحاظ پزشکی عمل یا … برای حفظ سلامتی ضروری نیست، ظهور و بروز بیرونی بر روی بدن زن دارد و ازطرفی شوهر مخالف است.
یکی از وظایف زن در مقابل شوهر تمکین است که برعام و خاص تقسیم می شود که به زبان ساده تمکین عام یعنی پذیرش ریاست خانواده مرد ازسوی زن آنچنان که هم در قانون و هم در قرآن منعکس شده است.
قانون مدنی در ماده ۱۱۰۲ زن و شوهر را به حسن معاشرت با هم تکلیف کرده است. حفظ نهاد خانواده آنچنان ارزشمند است که بایستی برای تمکین آن از بعضی منافع شخصی گذشت بنابراین اجازه شوهر برای عمل جراحی زیبایی زن به توافق بین آن دو بستگی دارد.
در هر صورت فرض می کنیم خانمی عمل جراحی زیبایی یا خالکوبی دارد در قوانین ما مقرره ای وجود ندارد که مرد بتواند به طور رسمی و قانونی جلوی این کار را بگیرد و رضایت و اذن شوهر هم برای این دست جراحی ها شرط نشده است بنابراین مراکز درمانی و غیرنیازی به گرفتگی اجازه و اذن شوهر ندارند.

از نظرمشورتی شماره ۱۸۳۰/۷ مورخ ۱۱/۳/۷۱ اداره حقوقی قوه قضاییه هم اینطور برداشت می شود. اما به تحلیل حقوقی می توان این عمل زن را درصورت مخافت شوهر با بررسی همه جوانب از مصادیق مورد معاشرت زوجه دانست.

نکته دیگر آنکه پرداخت هزینه های درمان غیر متعارف مثل کوچک کردن بینی، رفع چین وچروک، بزرگ کردن یاکوچک کردن سینه و….. از تکالیف شرعی و قانونی زوج نیست و هزینه های درمان متعارف و ضروری جزء نفقه و از وظایف شوهر است.

 حضانت اجرای سوء معاشرت زن چیست؟

درحال حاضر طلاق از سوی مرد نیازمند دلیل موجه نیست ولی قانون در شرف تغییر است و احتمال زیاد درآینده درصورت داشتن دلیل موجه مرد می تواند زوجه را علی رغم مخالفتی طلاق دهد.
از طرفی طلاق با اثبات سوء معاشرت زوجه از مواردی است که شرط تنصیف دارایی را از زوجه سلب می کند.

به دیگر بیان درصورت طلاق از سوی مرد با سوء معاشرت زوجه، امکان اخذ تنصیف دارایی وجود نخواهد داشت اما مهریه پا برجاست.

 

 

قوانین خانوادگی

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

لیزری

 

باشگاه دفاع شخصی

کلاس دفاع شخصی

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج,تعمیرات پرینتر

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد

بهترین قالیشویی مشهد

روانشناس خوب در تبریز

کارتریج ایرانی پردیس

دفاع شخصی کاربردی

کلاس دفاع شخصی

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

خرید کارتریج لیزری

 

بالا