ترندیفا ثبت آگهی فروشگاه آنلاین تبلیغات کاروانسراهای تهران/آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران - بانک اطلاعات مشاغل

کاروانسراهای تهران/آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

کاروانسراهای تهران/ آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

 

سفر کردن از گذشته هایی دور در زندگی ما ایرانی ها جایگاه قابل توجهی داشته است. شاید به همین خاطر است که کاروانسراهای بسیاری را بر سر راه شهرهای بزرگ کشورمان احداث کرده اند. در گذشته مردم برای کارهای مختلفی همچون تجارت، زیارت، مهاجرت، تفریح و … به همراه کاروان های پر جمعیت به مسافرت های طولانی مدت می رفتند.

 

سفر در آن دوران همانند امروز راحت نبود و مردم سختی های زیادی را در راه متحمل می شدند و این کاروانسراها بودند که برای روزها و یا ساعاتی آرامش و راحتی را برای مسافران به ارمغان می آوردند. بر سر راه تهران هم کاروانسراهای زیادی وجود داشته که امروزه برخی از آن ها سالم باقی مانده اند. با بانک اطلاعاتی امور  همراه باشید تا کاروانسراهای اطراف تهران را برایتان معرفی کنیم.

 

آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

 

مختصری پیرامون کاروانسرا

 

کاروانسرا از ترکیب دو واژه پهلوی کاروان و سرا تشکیل شده است. کاروان یعنی گروهی که با هم مسافرت می کنند و سرا هم به معنی خانه و مکان است. بنابراین، همانطور که از نامش پیداست، کاروانسرا به معنای مکانیست که گروهی از مسافران در آن اقامت می کنند. در جای جای کشورمان ایران، کاروانسراهای بزرگ و کوچک بسیاری وجود داشته که امروزه بسیاری از آن ها ویران شده و برخی نیز هنوز پا برجا مانده اند.

 

پیشینه کاروانسراهای ایران به هزاران سال قبل باز می گردد. در دوران پر شکوه هخامنشیان چاپارخانه هایی بر سر راه ها احداث کرده بودند تا چاپارها بتوانند با سرعت خود را به مقصد مورد نظرشان برسانند. کاروانسراهای ایران معمولا پلانی مربع و یا مستطیل شکل دارند که دور تادورشان اتاق هایی برای اسکان در نظر گرفته شده اند. به طور کلی می توان این کاروانسراها را به دو بخش درون شهری و برون شهری تقسیم کرد. در ادامه کاروانسراهای اطراف تهران را معرفی خواهیم کرد.

 

 

آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

 

 

معرفی کاروانسراهای اطراف تهران

 

کاروانسرای خانات تهران

 

در بخش قبلی همین مطلب گفتیم که کاروانسراها به دو بخش درون شهری و برون شهری تقسیم می شوند. کاروانسرای خانات از جمله کاروانسراهای درون شهری تهران است. بنابراین، برای بازدید از این مکان نیازی نیست جای دوری بروید. خوشبختانه در میان انبوه ساختمان های بدقواره امروزی تهران، هنوز هم ساختمان های تاریخی اینچنینی وجود دارند که شما را به دنیای تهران قدیم ببرند. کاروانسرای خانات یکی از این بناهاست که از دوران قاجاریه و اواخر حکومت ناصرالدین شاه به یادگار مانده است. کافیست به چهار مولوی، میدان امین السلطان و خیابان صاحب جمع بروید تا این کاروانسرای تاریخی را از نزدیک تماشا کنید.

 

وسعت این بنا ۱۰ هزار متر مربع است و به عنوان بزرگترین بنا در داخل بافت تاریخی شهر تهران شناخته می شود. خانات ۵۲ حجره دارد و امروزه سفره خانه ای سنتی درون آن دایر شده است. این بنا از جمله جاذبه هایی در تهران است که کمتر کسی نامش را شنیده. اگر به دیدن بناهای تاریخی – فرهنگی علاقه دارید، بازدید از این مکان را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

 

آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

 

 

کاروانسرای عین الرشید

 

ساخت کاروانسراها در دوران صفویه و به خصوص زمان سلطنت شاه عباس صفوی به اوج خود رسید. شاه عباس برای توسعه تجارت و آبادانی بیشتر کشور، دستور ساخت کاروانسراهای بسیاری را در نقاط مختلف کشور صادر کرد. یکی از این کاروانسراها در که استان سمنان و بر سر راه کاروان روی اصفهان به فرح آباد ساری قرار دارد، کاروانسرای عین الرشید است. این کاروانسرا در حدود ۱۵۲ کیلومتری تهران و در مکانی قرار دارد که به پارک ملی کویر شهرت دارد.

 

پلان عین الرشید یک مربع چهار ایوانی است که در هر گوشه اش برج هایی برای نگهبانی ساخته اند و دور تا دور حیاطش هم ۲۲ حجره برای اسکان مسافران وجود دارد. عمده مصالحی که در این بنای تاریخی به کار رفته اند، سنگ، آجر و گچ است. این کاروانسرا دارای تزئینات بسیار زیبایی همچون آجرکاری و کاشی کاری است.

 

آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

 

کاروانسرای دیرگچین

 

دیرگچین یکی از معروف ترین کاروانسراهای اطراف تهران است که در استان قم و ۸۰ کیلومتری شمال شرقی مرکز این استان قرار دارد. این کاروانسرا، اهمیت بسیاری در تاریخ سرزمینمان دارد و آن را مادر کاروانسراهای ایران نامیده اند. قدمت کاروانسرای دیرگچین قم به حدود ۱۷۵۰ سال قبل و دوران سلسله ساسانیان باز می گردد. از همان زمان ساخت دیرگچین و با توجه به قرارگیری آن در یکی از مهم ترین مسیرهای تجاری دنیا به نام “جاده ابریشم”، این کاروانسرا روز به روز اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرد، به طوری که در دوران سلجوقی و صفوی هم بخش هایی به آن اضافه شد. بخش های مختلفی از این کاروانسرا بارها تخریب شده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

کاروانسرای دیرگچین ۱۲ هزار هکتار وسعت دارد و از بخش ها مختلفی همچون آب انبار، چندین برج، هشتی، ایوان، حجره های اقامتی، شترخوان، مسجد و … تشکیل شده است. این بنای تاریخی در مسیر جاده قم به ورامین و روستای علی آباد قرار گرفته است.

 

آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

 

کاروانسر